Ubezpieczenie turystycznie w Słowenii
Słowenia to piękny, mały kraj z ledwie 2 mln mieszkańców. Najczęściej podróżujemy nie “do” lecz “przez” Słowenię, ponieważ leży ona na trasie jednego z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych – Chorwacji. W ostatnich latach popularność Słowenii jako miejsca wypoczynku wakacyjnego stale wzrasta. Niezależnie czy podróżujesz “przez” lub “do” Słowenii, przebywasz na terenie tego kraju i obowiązują Cię miejscowe przepisy. W poniższym artykule podpowiadamy jak należy ubezpieczyć się na taką podróż i na co zwracać uwagę, aby nie spotkała nas żadna przykra niespodzianek.
Najważniejsze informacje z tego artykułu:
- Jadąc do Słowenii wyrób kartę EKUZ – to podstawowa ochrona, jaką zapewnia polski NFZ – sam EKUZ niestety nie wystarczy!;
- NFZ finansuje usługi medyczne na takich zasadach jak Słowenia dla swoich obywateli;
- W Słowenii (inaczej niż w Polsce) dopłaca się do podstawowych usług medycznych;
- Wykup dodatkowe ubezpieczenie turystyczne! Do takiego działania zachęca sam NFZ na swoich stronach internetowych.
Karta EKUZ – Co to jest
Bez względu na kierunek lub cel zagranicznej wycieczki, zachęcamy do wyrobienia karty EKUZ, która jest potwierdzeniem ubezpieczenia w Narodowym Funduszu Zdrowia. Aby wyrobić kartę EKUZ wystarczy udać się do siedziby oddziału wojewódzkiego NFZ i wypełnić wniosek o wydanie karty EKUZ. Karta najczęściej wydawana jest od ręki.
Posiadając kartę EKUZ, możemy bez przeszkód korzystać z usług medycznych na takich zasadach, na jakich dany kraj finansuje usługi dla swoich obywateli. Oznacza to, że w każdym kraju obowiązują inne przepisy i stopień ochrony
Czego nie pokrywa ubezpieczenie EKUZ w Słowenii?
Słoweńskie przepisy różnią się od polskich w zakresie refundacji. W Słowenii pacjent pomimo posiadania publicznego ubezpieczenia współfinansuje usługi medyczne. Po skorzystaniu z usług lekarza ogólnego będzie trzeba zapłacić od 5 do 25% ceny wizyty. Jeżeli będziemy zmuszeni do hospitalizacji, będziemy musieli zapłacić od 15 do 25% kosztów. Największym kosztem jest transport medyczny, bo w przypadku skorzystania, pokryć należy aż 70% ceny. Jeżeli będziemy wymagali transportu medycznego do kraju, to zapłacimy 100% kosztów.
Jeżeli jesteśmy ubezpieczeni w Polsce, ale nie wyrobiliśmy karty EKUZ i ulegniemy wypadkowi na w Słowenii, możliwe jest, że będziemy musieli zapłacić z własnej kieszeni, a po powrocie do kraju NFZ zwróci nam koszty. Uwaga! Karta EKUZ, a w zasadzie ubezpieczenie zdrowotne, nie pokrywa wszystkich usług świadczonych w innych krajach.
PAMIĘTAJ! Jadąc do obcego kraju warto zabezpieczyć się na każdą ewentualność, aby w sytuacji kiedy potrzebujesz pomocy, nie musieć zastanawiać się, czy możesz korzystać z danej usługi medycznej czy nie. Koszty ubezpieczenia turystycznego są niskie, dlatego zachęcamy do jego wykupienia.
Ubezpieczenie turystyczne
Jeżeli planujesz podróż do lub przez Słowenię bezwzględnie wykup dodatkowe ubezpieczenie turystyczne. Dzięki temu, w razie problemów ubezpieczyciel pokryje wszystkie koszty. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu ubezpieczenia?
- Kwota ubezpieczenia – najlepiej powyżej 20 000 euro;
- Wyłączenia, czyli w jakich sytuacjach lub jakich zdarzeń ubezpieczenie nie obowiązuje;
- Czy ubezpieczenie obejmuje osoby, które podczas zdarzenia były pod wpływem alkoholu;
- Czy ubezpieczenie obowiązuje podczas uprawiania sportów ekstremalnych;
- Czy zawiera ubezpieczenie OC (polecamy zwłaszcza narciarzom, którzy wyrządzając szkodę na stoku innej osobie, mogą zostać pociągnięci do odpowiedzialności cywilnej).
Wykup ubezpieczenie online
Sprawdź oferty ubezpieczeń turystycznych, wykup online w 2 minuty. Dokumenty otrzymasz na swój adres e-mail!